Jak zorganizować dzień z noworodkiem

Narodziny małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość głosi: śpij, kiedy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się brudnymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w łazience. Wszelkie codzienne obowiązki mogą zostać odłożone na później. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że noworodek będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie często domagał się jedzenia. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że jednego razu odstęp wyniesie nawet trzy godziny, a następnie dziecko będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

new year wishes 2022

Naczelną zasadą, która powinna rządzić życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym malucha każdy plan może być niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu malucha. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie denerwuj się, kiedy na początku dbanie o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.